Balkan.Perspectives #22

Još uvek nevidljive i nečujne! Rodne perspektive u kulturama sećanja

Prošlo je već sedam godina otkako je moja koleginica, a potom i glavna urednica, Maike Dafeld, napisala u svojoj uvodnoj reči za časopis Balkan.Perspectives izdanje 09/2016: Kada je u pitanju suočavanje s prošlošću na Zapadnom Balkanu, poštovanje roda obično znači razgovarati samo i isključivo o seksualnom nasilju nad ženama tokom rata. Kao posledica toga, žene se ne vide kao agenti promena, a takođe nisu uključene kada pokušavaju da prevaziđu nasilnu prošlost i ponovo izgrade mirno društvo.

Bilo je nekih promena i razvoja u proteklih sedam godina. Međutim, i dalje se suočavamo sa izazovima kada razgovaramo o ženama i njihovoj ulozi u suočavanju sa nasilnom prošlošću regiona.

[expander_maker id=”2” more=”Read more” less=”Read less”]

Izdanje časopisa Balkan.Perspectives iz 2016. godine objavljeno je pod naslovom „Njena i njegova istorija“. Baš kao i tada, sadašnji urednički tim ovog časopisa vidi potrebu da se ovo izdanje još više fokusira na NJENU priču, stereotipe i atribucije sa kojima se žene suočavaju kada razgovaraju o nasilnoj prošlosti bivše Jugoslavije.

Stoga, urednički tim časopisa Balkan.Perspectives u ovom izdanju nastoji da sagleda dalje od repetitivne oscilacije između pridavanja hiper-ženskih uloga majki, sestara ili negovateljica i (ponovne) viktimizacije žena. Zamolili smo naše autore i autorice da se kritički osvrnu na uloge žena u kulturama sećanja u njihovim zemljama i diskutuju o pitanjima odučavanja od internalizovanih monolitnih narativa, ponovne izgradnje i kritičkog preispitivanja narativa koji su okruživali široku i složenu temu rodne perspektive i tranzicione pravde, suočavanja sa prošlošću i kulture sećanja.

Zato biramo naslov „Još uvek nevidljive i nečujne!“ i nastojimo da na taj način dodamo još jedan sloj razmišljanja, vrednih diskusija i uvida ovoj temi i ponovo se zalažemo za to da žene budu centralne akterke u ovim diskusijama.

U prilozima iz Bosne i Hercegovine Edo Kanlić se osvrće na ulogu žena tokom rata u Bosni i Hercegovini, a Jasmina Čaušević se osvrće na ženske glasove u novijim kulturno-umetničkim produkcijama u Bosni i Hercegovini. Aulone Kadriu doprinosi ovom izdanju jednim veoma ličnim razmišljanjem o ulozi žena u suočavanju sa prošlošću na Kosovu. Renea Begoli i Eremire Krasnići razgovaraju međusobno o njihovom iskustvu kustoskinja kosovskog izdanja Sekundarne arhive. Simona Mladenovska analizira ambivalentan tok ženskih prava u Severnoj Makedoniji. Jasmina Tešanović iz Srbije u svom tekstu naglašava neophodnost da se uhvate sećanja i priče žena nasuprot tome da istoriju pišu samo muškarci. Maša Samardžija u svom članku govori o tome koliko su važni ženski glasovi i sećanja preživelih u nasilju i ratu.

U ovom izdanju nalazi se i sledeća sezona nove serije Balkan.Perspectives podkasta. Kao i obično, možete da slušate i preuzimate podkaste preko naše veb-stranice www.dwp-balkan.org ili putem željenog servisa za striming kao što su Spotifi, Google Podcast ili Apple Podcast. Želeli bismo da zahvalimo našim partnerima, produkcijskom timu iza i ispred mikrofona i našim gostima koji su doprineli podkastima. U Bosni i Hercegovini zahvaljujemo, Đorđu Krajišniku i njegovim sagovornicama, Vanji Šunjić i Maidi Zagorac. Na Kosovu veliko hvala za radio TILLT, Serbeze Hakhiaj, Aulone Kadriu i Luri Limani. U Severnoj Makedoniji zahvaljujemo Radiju MOF. U Srbiji zahvaljujemo časopisu Liceulice i Eleni Premate.

Uredništvo časopisa Balkan.Perspectives želi vam informativno čitanje aktuelnog izdanja i prijatno slušanje podkasta.

U ime uredničkog tima Balkan.Perspectives

Aleksandar Vojvoda
Glavni i odgovorni urednik

[/expander_maker]

Sekundarna arhiva

Razgovor između kustosa Sekundarne arhive Kosova Eremire Krasnići i Renee Begoli Sekundarna arhivaRazgovor između kustosa Sekundarne arhive Kosova Eremire Krasnići i Renee Begoli Eremira: I sama si umetnica, Renea. Koliko si znala o umetnicama različitih generacija na Kosovu pre projekta […]

фото: Симона Младеновска

Perspektiva u prošlosti

Ako živite na Balkanu, ponekad ako imate sreće, a često ako je nemate, postanete svesni da u ovom delu sveta ljudi imaju veoma specifične poglede na koncept poštovanja prema ženama. Ta specifičnost se ogleda u tome da se koncept izgleda […]

Po njima se ništa neće zvati?

Sjećanje na ulogu žene u ratu u Bosni i Hercegovini Ako bismo se pouzdali isključivo u programe i poruke komemoracija, nazive ulica i institucija, poruke sa spomen-ploča i spomenika, u poslijeratnoj Bosni i Hercegovini (BiH) bi se teško moglo povjerovati […]

Ovo je nepodnošljivo!

Sedamnaestog februara 2023. godine, kada je Kosovo slavilo 15. godišnjicu nezavisnosti, jedan novinar je na ulici pitao ljude ko je po njihovom mišljenju centralna ličnost Kosova. Svi su pominjali muškarce, čija smo imena svi ranije čuli. Bahrije Kastrati, niti bilo […]

Impresum 22 – 03/2023

Glavni urednik: Alexander Vojvoda

Urednički tim: Sunita Dautbegović-Bošnjaković, Martin Filipovski, Ana Pejović

Autori/ce: Maja Atanasova, Renea Begolli, Jasmina Čaušević, Aulonë Kadriu, Edo Kanlić, Erëmirë Krasniqi, Simona Mladenovska, Maša Samardžija, Jasmina Tešanović

Podkasti: Bosna i Hercegovina: Đorđe Krajišnik, Vanja Šunjić i Maida Zagorac; Kosovo: TILLT Radio, Serbeze Haxhiaj, Aulonë Kadriu i Lura Limani; Sjeverna Makedonija: Radio MOF i Simona Mladenovska Srbija:

Dizajn (Naslovna stranica): Envinion

Prevod: LBG Communications (Albanski), Luna Đorđević (BHSC), Martina Kimovska (Makedonski)

Lektura: LBG Communications (Albanski/Engleski), Zinaida Lakić (BHSC), Zanet Ristoska (Makedonski)