CRSV tim (Foto: UN BiH)
Izvor: ba.one.un.org
Ove godine obilježili smo tri historijske pobjede kada je u pitanju borba protiv seksualnog nasilja tokom sukoba. Sva tri slučaja dugo su čekala na rješenje i sva tri su imala nešto zajedničko: nezaustavljivu snagu ženskog zagovaranja i vođstva.
U februaru, državni sud u Gvatemali je osudio dva bivša pripadnika vojske zbog počinjenog seksualnog nasilja tokom građanskog rata u toj državi – ovo je bio prvi slučaj u svijetu u kojem je državni sud razmatrao optužbe za seksualno ropstvo tokom oružanog sukoba. Ženske organizacije godinama su radile sa ženama iz lokalnih zajednica na razvijanju pojedinačnih slučajeva, koje je pravobraniteljica predstavila u sudu Gvatemale pred sutkinjom.
U martu, Međunarodni krivični sud izrekao je prvu presudu za seksualne i rodno zasnovane zločine. U potpunosti ženski panel sačinjen od tri sutkinje predsjedavao je u slučaju protiv bivšeg potpredsjednika Konga Jean-Pierre Bemba, kojeg je pred lice pravde dovela tužiteljica, zahvaljujući nezapamćenom učešću žena žrtava i svjedokinja iz Srednjoafričke republike.
U maju, Vanredno afričko vijeće u Senegalu osudilo je bivšeg predsjednika Čada Hissène Habré za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti, uključujući silovanje i seksualno ropstvo. Ovo je prvi slučaj univerzalne nadležnosti koji se našao pred sudom u Africi, te prvi put da je bivši šef države proglašen lično odgovornim za silovanje kao međunarodni zločin. Presuda ne bi bila moguća bez svjedočenja žena i inspirativne odlučnosti pravnika, zastupnika preživjelih, branitelja ljudskih prava, te domaćih i međunarodnih organizacija civilnog društva.
U Gvatemali i Senegalu, kao i u mnogim drugim istražnim slučajevima, UN Women je radio u partnerstvu sa organizacijom Justice Rapid Response i raznovrsnim savjetnicima za rodna pitanja u slučajevima istraživanja i bilježenja seksualnih i rodno zasnovanih zločina. Na spisku se nalaze stručnjaci iz 62 države, 80 posto njih su žene, a svi zajedno govore 34 različita jezika. Svi su se udubili u ovu tematiku kako bi se osiguralo da su preživjele seksualnog nasilja tokom sukoba tretirane dostojanstveno, i da se njihov glas čuje u potrazi za pravdom.
Na Zapadnom Balkanu, UN Women također podržava aktivistkinje koje zagovaraju kompletan paket reparacija za preživjele seksualnog nasilja tokom sukoba. Paket reparacija podržava političko i ekonomsko osnaživanje preživjelih, istovremeno tretirajući strukturalnu diskriminaciju i nejednakosti koje su u samoj srži seksualnog nasilja tokom sukoba. Spajajući krivično gonjenje i pružanje reparacija na najbolji način se osigurava sprječavanje ovakvih zločina u budućnosti.
Slučajevi koje smo naveli i novi programi reparacija su dokaz da veza između pravde za žene i direktnog učešća i vodstva žena nije ni novost ni slučajnost. Uz činjenicu da je široko rasprostranjeno seksualno nasilje još uvijek prisutno u previše sukoba širom svijeta, ohrabrujuće je vidjeti da se preduzimaju koraci ka osiguravanju odgovornosti za ova djela, a da su žene istrajne u snazi i jedinstvu kako se ne bi dozvolilo da ovi zločini prođu nekažnjeno i bez spomena.