IZVEŠTAVANJE MEDIJA NA MAKEDONSKOM I ALBANSKOM JEZIKU O SLUČAJU KUMANOVO

Iako je prošlo 20 godina od međuetničkog oružanog sukoba između Makedonaca i Albanaca u Severnoj Makedoniji, čije se okončanje smatra trenutkom kada je započelo olakšavanje međuetničkih odnosa sklapanjem Ohridskog sporazuma, strasti se još nisu u potpunosti smirile. Međuetnički jaz se i dalje može pojaviti s vremena na vreme. U ovom članku ćemo analizirati izveštaj medija na makedonskom i albanskom jeziku o oružanom incidentu 9. maja 2015 u Kumanovu, gradu u kojem žive Makedonci i Albanci. Za neke je to bio teroristički čin, drugi to vide kao oružani okršaj. Ali, šta kažu međunarodni mediji? Oni bacaju sumnju da je ovo mogla biti politička igra kako bi se pažnja skrenula sa skandala režima Gruevskog.

Televizija Sitel, koja je u to vreme bila poznata kao propagandistički medij koji je podržavao režim, u vestima o hapšenju nekoliko lica za koje se je sumnjalo da su deo ovog incidenta, je navela da su uhapšeni „saradnici terorista“.

TV Sitel: Grom je pogodio pomagače terorističke grupe u Kumanovu. Sedam lica je uhapšeno u velikoj akciji MUP-a.

Ovakvo izveštavanje sa ovim tonom je došlo samo nekoliko časova nakon teškog incidenta, ali to je bilo dovoljno da se učesnici proglase „teroristima“, zajedno sa njihovim saradnicima. Izgleda da osnova za ovo, koja je korišćena i kao izvor, predstavlja sledeća izjava bivšeg glasnogovornika MUP-a:

„Svih sedam lica se sumnjiči da su počinili krivična dela terorističke organizacije prema članu 394a i terorizma prema članu 394b”, Ivo Kotevski, bivši glasnogovornik MUP-a.

Nakon sedam godina od ovog događaja nastavlja se jednostrana retorika makedonskih medija. TV Alfa, u jednom izvešaju u vezi ovog događaja se optuženima u ovom slučaju referiše kao „albanski teroristi“ i u ovom smislu dajući nacionalnost „terorizmu“.

TV Alfa: Sedam godina od krvavog oružanog sukoba sa albanskim teroristima u kumanovskom naselju „Lagjja e Trimave“, kada je osam makedonskih policajaca, pripadnika specijalne jedinice „Tigrovi“, izgubilo život.

Oružani sukob je trajao više od 20 sati, pri čemu je osam makedonskih „tigrova“ izgubilo život, dok je ubijeno 10 pripadnika oružane albanske terorističke grupe.

Međutim, kako su izveštavali mediji na albanskom jeziku? Izveštavanje u albanskim medijima u Severnoj Makedoniji izgleda da je bilo nešto neutralnije. Grupu koja je bila uključena u oružani incident nisu nazivali „teroristima“, niti su ih napravili „herojima“.

U jednom izveštavanju 10. maja, drugog dana incidenta, TV Alsat se referiše na grupu izrazom „oružana grupa“.

TV Alsat: Nakon mirne noći, sedam sati ujutru je obeležilo novi alarm sa pucnjevima u Kumanovu. Policija je započela sa razmenom vatre sa onima za koje se smatra da su bili pojedinci koji su preostali od oružane grupe, o kojoj je izveštavano dan ranije u okviru ove operacije.

Neutralniji pristup je imao i on-line medij, Portalb.mk. I za ovaj medij je grupa koja je uključena u incident „oružana grupa“, a uhapšeni u ovom događaju su „osumnjičeni“.

Portalb.mk: Danas je opet otvorena rana zvana „Kumanovo“, pet meseci nakon krvavih sukoba između policije i oružane grupe u naselju „Lagjja e Trimave“ u Kumanovu kada je 8 osoba iz specijalnih snaga policije izgubilo život, 37 je ranjeno, javno mnjenje i dalje muči misterija i od nadležnih institucija očekuje da odgovori na pitanje: Šta se tačno desilo u Kumanovu“?

Odbrana jednog dela osumnjičenih je obaveštena da je istraga Javnog tužilaštva u poslednjim etapama, međutim advokat Naser Raufi, koji zastupa neke od 30 osumnjičenih, još nije zvanično dobio dokaze.

Oružani incident je privukao veliku pažnju i u međunarodnim medijima. U ovim medijima su postojale dileme da se ovaj slučaj više odnosi na političke intrige nego na međuetničke odnose u ovom gradu.

Radio Slobodna Evropa na makedonskom jeziku je dan pre proglašenja presude objavio članak pod naslovom naselje „Lagjja e Trimave – terorizam sa političkom pozadinom“, postavljajući dilemu da su incident inscenirali stranački lideri VMRO-DPMNE i BDI, koji su u to vreme bili koalicioni partneri u vladi.

RSE: U ovom naselju Kumanova je 9. maja 2015. život izgubilo 8 policajaca i 14 napadača. Optuženo je 37 lica koji tvrde da su deo političke igre tadašnjih vlasti.

Čak i evropska TV mreža „Euronews”, u izveštaju objavljenom 12. juna navodi da su u ovaj događaj mogle da budu uključene makedonske tajne službe koje su možda pregovarale i organizovale ovaj težak događaj.

Euronews: „Ima sve više dokaza da su makedonske tajne službe ili elementi ovih službi bili uključeni u pregovore, a možda čak i organizovanje svega onoga šta se desilo“.

„Euronews“ piše da je do incidenta došlo usled međuetničkih tenzija između manjinskih Albanaca (iako ih je više od 30%) i Makedonaca, koji čine većinu.

Euronews: „Međuetničke tenzije između albanske manjine i većinskih nealbanskih zajednica su navedene kao uzrok. Lokalni Albanci se već dugo žale da ih država tretira kao građane drugog reda. Međutim, mnogi Makedonci veruju da je glavni uzrok najtežeg incidenta u poslednjih 14 godina u regionu mnogo više u vezi sa političkim intrigama nego međuetničkim trzavicama. Oni veruju da je njihova vlada, sa poslednjim skandalima, bila uključena u provociranje događaja“.

Autor članka: Teuta Buçi

Glavni i odgovorni urednik: Xhemajl Rexha

Ovaj članak je proizvod regionalne obuke za Suočavanje s prošlošću (SSP) i novinarstvo senzibilno na sukobe, a koji su organizovali forumZFD-Program na Kosovu i Severnoj Makedoniji. Stavovi izneti u ovom članku su isključiva odgovornost autora i ni na koji način ne odražavaju stavove forumZFD.