SJEĆANJE NA ŽRTVE STRADANJA NA KAZANIMA

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) obavještava javnost da će u nedjelju, 25. oktobra 2015. godine, organizovati aktivnost u povodu godišnjice strašnih zločina počinjenih na Kazanima nad domicilnim sarajevskim stanovnicima srpske i hrvatske nacionalnosti. Polusatna aktivnost će se obaviti na trgu fra Grge Martića ispred Sarajevske katedrale u 12 sati.

Cilj aktivnosti jeste podsjetiti građane grada Sarajeva na ovaj strašni zločin koji su počinili pripadnici 10. brdske brigade Armije RBiH pod komandom Mušana Topalovića Cace. Topalović se smatra odgovornim za ubistva hrvatskih i srpskih civila u Sarajevu koje je on sa pripadnicima svoje brigade iz stanova odvodio na područje Trebevića kod duboke jame zvane Kazani, gdje su bacana tijela ubijenih. Iz jame na Kazanima nakon rata su izvađeni posmrtni ostaci 29 osoba. Za zločine na Kazanima, na kazne od 10 mjeseci do šest godina zatvora, do sada je osuđeno 14 vojnika Armije BiH. Topalović je ubijen dan nakon hapšenja u pokušaju bjekstva.

Grad Sarajevo ima političku i moralnu odgovornost suočavanja sa ovim zločinom te je nedostojno negirati ali i izazivati šutnju kada je u pitanju ovaj zločin. Zaborav, negiranje i neobilježavanje čine zločin na Kazanima još većim zločinom. Grad Sarajevo, kao grad i bošnjačkih žrtava tokom opsade, mora se udostojiti da iskaže najdublje poštovanje prema ovim žrtvama, jer sam pokušaj opravdavanja ovog zločina  vrijeđa nevine žrtve.

Podsjećamo da je UDIK 2014. godine obilježio zločin na Kazanima što je uzburkalo javnost ali i otvorilo mnoga pitanja vezana za ovaj zločin. Pored toga, samo obilježavanje je predstavljalo podstrek za civilno društvo da se počne aktivnije baviti ovim pitanjem što UDIK čini optimističnijim kada je u pitanju proces istinskog pomirenja i razumijevanje ove odgovornosti u Sarajevu.

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) pomaže post-jugoslovenskim društvima da uspostave vladavinu prava i prihvate nasljeđe masovnog kršenja ljudskih prava, kako bi se utvrdila krivična odgovornost za počinioce, zadovoljila pravda i onemogućilo ponavljanje zločina. To je afirmacija vrijednosti otvorenog građanskog društva, sa jasno definiranim prioritetima u pogledu promoviranja, zaštite ljudskih prava, i uključivanja mladih u društveno-političke procese kroz mirovni aktivizam.

PRESS SLUŽBA