Izvor: balkaninsight.com
U Muzeju zločina protiv čovječnosti i genocida 1992–1995, koji je otvoren u Sarajevu, među eksponatima koji prikazuju ratnu historiju Bosne i Hercegovine izložene su lične stvari žrtava rata.
Postavka u novom muzeju. Foto: Aleksandra Tolj. |
U centru Sarajeva ove sedmice svoja vrata je otvorio Muzej zločina protiv čovječnosti i genocida 1992–1995, u kom su izložene lične stvari ekshumirane iz masovnih grobnica – majice, češljevi, satovi, kao i materijal iz arhive Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ).
“U BiH nemamo nijedan muzej gdje bismo na jednom mjestu imali sve relevantne činjenice iz perioda 1992–1995“, rekao je Alija Gluhović, član Organizacionog odbora muzeja.
Osim panela na kojima su ispisane informacije o historiji sukoba, u muzeju se nalazi i rekonstruirana zatvorska ćelija.
Prikazuju se i filmovi o ratu, među kojima su „Gradovi pod opsadom“, „Kraj nekažnjivosti – Seksualno nasilje pred Tribunalom“ i „Njihovim očima (Svjedoci pravde)“, koji govore o žrtvama i svjedocima zločina koji su prevazišli svoje strahove i svjedočili na sudu.
Foto: Aleksandra Tolj. |
U Bosni i Hercegovini ne postoji konsenzus oko toga šta se dogodilo u ratu, posebno o masakru u Srebrenici. Postavka u muzeju je namijenjena stranim posjetiteljima, kao i lokalnom stanovništvu.
„Većina onih koji dolaze u Bosnu i Hercegovinu kao turisti su zainteresovani za 1990-e godine. Dobro je da postoji jedno mjesto koje će im omogućiti da dobiju više informacija“, rekao je Gluhović.
Jedan od turista koji je obišao muzej je Sebastian iz Španije, koji je rekao da se ovde prikazuje realnost sukoba.
“Ono što smo vidjeli na ulici ne poklapa se sa onim što sam očekivao da Bosna jeste. Tek kada sam došao ovdje, u muzej, vidio sam što sam očekivao“, rekao je on.
Novinar i režiser Avdo Huseinović odigrao je veliku ulogu u prikupljanju materijala za muzej, koji on opisuje kao skroman, ali važan.
“Mislim da bi bilo katastrofalno čekati da prođe 50 godina da se uradi ovako nešto. Onda bi bilo moguće igrati se politike sa ovim dijelom historije“, rekao je Huseinović.
Foto: Aleksandra Tolj. |
Muzej zločina protiv čovječnosti i genocida 1992–1995. nalazi se u ulici Ferhadija 17 u Sarajevu, i otvoren je svakog dana od 09:00 do 22:00.